Seagate Skyhawk – jastrab s pamäťou slona
Ivan Žiak
Seagate Skyhawk – jastrab s pamäťou slona
Americký Seagate patrí už niekoľko desaťročí k popredným technologickým lídrom v oblasti ukladania dát a čisto pre zaujímavosť spomenieme, že to bol práve Seagate (vtedy ešte Shugart Technology), ktorý v roku 1980 ako prvý predstavil svetu 5,25" pevný disk (HDD) s kapacitou 5 MB.
Od tej doby však prešli technológie značným vývojom, ktorý mimo iného priniesol i širokú ponuku pevných diskov určených do špecifických prevádzkových podmienok, medzi ktoré môžeme zaradiť aj ukladanie záznamov z kamerových systémov.
Dáta získané z kamerových systémov sú vo svojej podstate nenahraditeľné, unikátne a stále častejšie hrajú zásadnú úlohu pri spätnej analýze udalostí rôzneho, nielen bezpečnostného charakteru. Zber dát v týchto systémoch väčšinou prebieha v nepretržitom režime 24/7, použitá jednotka HDD musí byť pripravená na niektoré ďalšie špecifikácie prevádzky, akými sú napríklad výrazná prevaha zápisu dát nad ich čítaním, dostatočná pamäť Cache alebo optimalizácia spotreby energie.
A presne pre tieto podmienky vyvinula spoločnosť Seagate radu špičkových pevných diskov s označením Skyhawk s veľkosťou 3,5 palca. Konštrukčne sú pripravené na nepretržitú prevádzku 24/7, zatiaľ čo pri bežných diskoch je predpoklad neporovnateľne nižšieho zaťaženia 8/5. K dispozícií sú kapacity od 1 TB do 10 TB. Ich platňový systém je pripravený na zápis/čítanie dát v pomere 90:10, obsahujú vyrovnávaciu pamäť až 256 MB, podporujú moderné rozhranie SATA III so 6 Gb/s a nechýba ani optimalizácia napájania. HDD od kapacity 4 TB sú vybavené senzormi rotačných vibrácií pre spoľahlivú prevádzku RAID s viac súčasne pracujúcimi diskami. Z hľadiska prevádzkovej spoľahlivosti je ešte zaujímavá aj hodnota strednej doby medzi poruchami (MTFB) 1 000 000 hodín.